Co jedzą papugi?
Lipiec 1, 2018
Jak wychować kota?
Lipiec 4, 2018

Co jedzą chomiki?

Co jedzą chomiki? I jaki rodzaj żywności powinieneś karmić chomikiem? Dowiedz się w naszym przewodniku, co chomiki jeść powinny

W warunkach naturalnych chomik jest spożywany w miejscu, w którym żyje; zazwyczaj w suchym miejscu, często blisko granicy pustyni. Dzikie chomiki zjadają nasiona, ziarno i trawy oraz niektóre owady. Chomiki są wszystkożerne, co oznacza, że podobnie jak ludzie istnieją w mieszanej diecie roślinnej i mięsnej.

Ważne jest, aby chomiki domowe miały dietę podobną do diety ich dzikich kuzynów. Ważne jest również, aby nie przesadzić z chomikiem.

Powszechnym widokiem jest chomik, z pełnymi policzkowymi portmonetkami, wciąż błagający o więcej jedzenia. Chomiki niekoniecznie od razu jedzą wszystkie potrawy w policzkach, ale często przechowują je pod ściółką w klatce. Wciąż warto uważać na ilość dostarczanego pokarmu.

Co je chomik?

Mieszankę chomików można kupić w sklepie zoologicznym, zarówno muesli, jak i granulatu. Dobrym pomysłem jest kupowanie żywności, która wygląda naturalnie, ponieważ żywność o wysokim stopniu zabarwienia jest zazwyczaj pełna dodatków.

Chomiki kochają owoce i warzywa, ale trzeba uważać na ilość, którą im dajesz. Chomiki są oczywiście tylko małymi stworzeniami, a zbyt duża ilość owoców i warzyw w ich diecie może powodować biegunkę. Wystarczy niewielka kostka jabłka, marchewki czy ogórka. Chomiki zwykle szczególnie kochają marchewkę, ale pamiętaj, że mają wysoką zawartość cukru, więc nie podawaj zbyt wiele swojemu zwierzęciu. Inne owoce i warzywa, które chomik może polubić: cykoria, kalafior, brokuły, gruszka, brzoskwinia i banan. Nigdy nie należy podawać swoim futrzastym przyjaciołom owoców cytrusowych ani cebuli, ponieważ są one bardzo kwaśne, a chomik może skończyć się brzuszkiem.

Jeśli chcesz podawać chomikowi przysmak, to raz w tygodniu możesz dostarczyć mu trochę jajka na twardo lub robaki do jedzenia. Oba te gatunki są doskonałym źródłem białka.

Łatwo jest zapewnić zdrową dietę dla chomika, ale jedno jest bardzo ważne, aby pamiętać, że bez względu na to, jak kuszeni, nigdy nie dać chomikowi żadnego pokarmu, który jest ostry lub lepki, jak może utknąć w ich saszetkach i spowodować prawdziwe uszkodzenia. Poza tym, o ile zapewniasz zbilansowaną dietę, świeżą każdego dnia, chomik powinien być bardzo szczęśliwym zwierzęciem.

Dowiedz się więcej o rodzajach chomików spożywczych, które mogą lub nie mogą jeść w naszej serii „Czy chomiki mogą to zjeść?

Ile należy karmić chomika?

 

PDSA sugeruje, aby podawać chomikowi syryjskiemu 10 g suchej żywności dwa razy dziennie. Oczywiście będziesz musiał zwrócić uwagę na to, co Twój chomik zjada, ponieważ nie wszyscy mają dokładnie taki sam apetyt. Co zaskakujące, jeśli chodzi o pytanie, ile zjada chomik karłowaty, odpowiedź jest taka sama, jak chomik syryjski. Metabolizm chomików karłowatych jest o wiele szybszy! Nie ma zgody co do tego, kiedy należy podawać chomikowi jedzenie, a wiele osób uważa, że najlepiej nakarmić chomika wieczorem, kiedy jest aktywny. To niekoniecznie musi być prawdą. W dzikich chomików wyjść z nory w nocy, i to jest, gdy szukają pożywienia. Dotyczy to jednak głównie ochrony przed drapieżnikami w ciągu dnia. Podobnie jak chomiki domowe w klatce, chomiki dzikie zbierają jedzenie w policzkach, a następnie przechowują je do zjedzenia. Chomiki budzą się kilka razy w ciągu dnia, aby zjeść przekąskę na przechowywanych przez siebie potrawach. Nawet jeśli nie są one w środowisku naturalnym, chomik będzie lubił przekąski przez cały dzień, więc upewnij się, że mają wystarczająco dużo jedzenia, aby to zrobić.

Podczas karmienia ważne jest, aby pamiętać, że nigdy nie należy pozostawiać niezjedzonej żywności do zgnilizny; należy zapewnić świeżą karmę przy każdym karmieniu. Należy również codziennie dostarczać świeżą wodę i dbać o to, aby butelka poidłowa była dokładnie czyszczona co najmniej raz w tygodniu. Jeśli woda z kranu ma wysoką zawartość chloru, dobrze jest dać chomikowi przefiltrowaną wodę do picia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *